Punctajul Subiectului:
  • 2 Vot(uri) - 4 medie
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ce sa aleg? GPS pentru camion, sau GPS cu harta pentru autoturism?
#
Salut colegi,as avea nevoie de un sfat din partea voastra,vreau sa cumpar un
Gps si as vrea sa imi da ti niste parerii.Multi spun ca alea care vin special pt camioane nu sunt asa bune cica dau probleme si te baga aiuurea altii mi au spus sa cumpar unul pt masina.si sa i modific hartile...astept opiinile voastre multumesc anticipat
#
Daca vrei sa iti cumperi un GPS nou cu harta de camion, sa stii ca preturile sunt destul de piperate. Se pleaca de la aproximativ 1500 lei (acesta) si se ajunge pana la 2100 lei, pentru un GPS dedicat exclusiv camioanelor (acesta - are functii avansate).

Avand in vedere faptul ca probabil hartile nu vor tine niciodata pasul cu schimbarile din trafic, un GPS cu harta de camion nu te scuteste de toate problemele. Tot trebuie sa stai cu ochii la restrictii.

Si daca nu esti sigur de ceva, cred ca tot statia este de baza.
#
Si eu recomand clar, cel pentru camion...cum a spus colegul, e mai scump, dar te scuteste de multi nervi. Eu am Garmin, e destul de scumpisor si nu te baga intotdeauna corect, mai casti ochii, mai intrebi si o scoti la capat, dar in general, e bun. Cei de la Blaupunkt au scos unul cu hartile Tom Tom. E mult mai ieftin, dar nu stiu nimic despre el. La Garmin sunt multe zone in care nu stie daca e voie, ori ba si atunci te cam ocoloste. Drumuri bune!
#
Raspunsuri de pe Facebook:

Inca Dan - eu am tomtom-live nu pentru camion si este super bun,,,,,normal ca treb sa ne uitam la poduri/inaltime...etc si sa fii atent.

Spirytu Nopty - Am igo si merge perfect, actualizezi hartile odata pe an plus ka poti sa pui kate puncte intermediare vrei.

www.soferdetir.ro
#
(16-08-2014 01:35 PM)soferdetir A scris: Raspunsuri de pe Facebook:

Inca Dan - eu am tomtom-live nu pentru camion si este super bun,,,,,normal ca treb sa ne uitam la poduri/inaltime...etc si sa fii atent.

Spirytu Nopty - Am igo si merge perfect, actualizezi hartile odata pe an plus ka poti sa pui kate puncte intermediare vrei.

eu am Autoroute pe laptop si deocamdata este mai valabil decat GPS
#
Eu as opta pentru un garmin 760lmt dar am auzit pe la colegi ca tomtom e mai bun in harti,acum sunt in dubii nu stiu ce sa aleg ,,
#
(15-08-2014 06:29 PM)andreixl A scris: Salut colegi,as avea nevoie de un sfat din partea voastra,vreau sa cumpar un
Gps si as vrea sa imi da ti niste parerii.Multi spun ca alea care vin special pt camioane nu sunt asa bune cica dau probleme si te baga aiuurea altii mi au spus sa cumpar unul pt masina.si sa i modific hartile...astept opiinile voastre multumesc anticipat

Salutare colegilor! Mda cine permite poate lua gps-uri de inalta calitate cu preturi de 1500-3000 ron... si eu aveam la inceput tom tom care am primit de la firma la care lucram, dupa ce achizitionam un gps Pilot On A9 cu igo(500ron) si m-am dus cu ele la cateva curse (Germania, Bulgaria,franta,ungaria,italia..) si sa stiti ca era la fel de util ca si Tom Tom care costa vro 500Eur... este vorba despre gsp asta http://www.okazii.ro/aparate-gps/gps-nou...a_in_liste[159129214]
#
Salut colegilor.E sunt incepator in aceasta meseriesi pasiune in acelasi timp.Io personal mi-am cumparat un gps la o suma modica si am programul igo si e destul de bun.Ma duce destul de bine dar normal ca nu poate sa faca totul aparatu trebuie sa mai fii si tu atent dupa indicatoare,restrictii si alte cele.Parerea mea sincera e sa iti cumperi un gps in jur de vreo 200-300 lei si te mai costa programul in jur de 60 lei si asa o sa ai un gps cu programnde camioane
#
eu zic ca e ok si gps pe telefon. daca ai android, poti pune igo(care are si mod camion) pui si harti actualizate si gata.
bineinteles nu este perfect, trebuie atentie la semne si restrictii.
#
Eu am o aplicaţie pe tableta,
Aponia truck şi este OK.

Mergi la:

Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)